Rodzaje dysków twardych
Jeszcze do niedawna głównym kryterium, którym kierowaliśmy się podczas wyboru dysku twardego do naszego komputera, była jego pojemność. Aktualna sytuacja na rynku wygląda zupełnie inaczej i możemy wybierać najróżniejsze modele, które wyróżniają się zarówno interfejsem, zastosowaniem, oraz swoją pojemnością. Nowoczesne technologie oferują nam naprawdę ciekawe rozwiązania, jednak powinniśmy się liczyć z tym, że nawet najdroższe i najbardziej skomplikowane urządzenia elektryczne nie pozostają całkowicie bezawaryjne. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku dysków twardych, które również mogą przysporzyć nam sporo kłopotów. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak należy postąpić w przypadku awarii dysku twardego naszego komputera, pokrótce omówimy, jakie są rodzaje dysków twardych, a także imieniny ich zalety lub ewentualne wady. Zastanówmy się zatem w dalszej części naszego tekstu, co warto wiedzieć o dyskach twardych, jeżeli planujemy zakup takiego urządzenia. Zachęcamy do lektury.
Rodzaje dysków twardych
Zacznijmy od dysków magnetycznych HDD, które jeszcze do niedawna były najczęściej stosowanym rodzajem nośników w komputerach osobistych, a więc w laptopach. Dane zapisywane na nich są na aluminiowych talerzach, które ułożone są jeden na drugim. Proces zapisu oraz odczytu odbywa się przy użyciu specjalnej głowicy, która porusza się po ruchomym ramieniu. Zaletą tego rozwiązania niewątpliwie jest bardzo duża pojemność, dlatego też współcześnie na rynku możemy znaleźć niemal dowolne rozwiązania. Co więcej, należy tutaj wymienić dość niską cenę. W przypadku mankamentów, musimy tutaj wymienić długi czas dostępu do danych, gdyż wspomniana wcześniej głowica powinna znaleźć się w odpowiedniej pozycji, by z kolei mogła odczytać dane. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że dyski HDD są niezwykle wrażliwe, dlatego powinniśmy na nie uważać w sposób szczególny. Oznacza to więc, że zmiana położenia, czy upadki mogą doprowadzić do uszkodzenia talerzy i głowicy, a tym samym może dojść do utraty zapisanych na nich danych, co stanowi dość problematyczną sytuacją. Ponadto należy wspomnieć również o tym, że wirujące talerze pracują dość głośno, dlatego też takie rozwiązanie może okazać się zbyt hałaśliwe dla wrażliwych osób, które cenią sobie ciszę pracy. Popularne aktualnie bywają dyski półprzewodnikowe SSD, które całkowicie różnią się budową od dysków talerzowych. W całości zbudowane zostały z kości pamięci flash i nie posiadają żadnych ruchomych elementów, a swoją budową przypominają raczej pendrive niż dysk HDD. Podstawową ich zaletą jest duża prędkość odczytu i zapisu danych, a także dzięki temu, że zostały pozbawione ruchomych elementów, możemy liczyć na bezgłośną pracę. Ponadto wyróżniają się one większą odpornością na upadki i wyższą tolerancją temperatur pracy, co czyni je nieco bezpieczniejszymi, jeżeli chodzi o ewentualną utratę danych. Jednak musimy się liczyć z tym, że za takie rozwiązania jesteśmy zmuszeni zapłacić większą cenę. Oczywiście istnieją różne rodzaje dysków SSD, a podziału dokonuje się ze względu na interfejs. Wspomnieć jeszcze należy o dyskach hybrydowych które mają na celu łączyć różne cechy nośników przy zachowaniu wszystkich zalet. Ponadto musimy wymienić także dyski SAS, które co prawda są dyskami magnetycznymi, ale ich budowa jest jednak inna.
Awaria dysku twardego, czyli jak należy postąpić
Jak doskonale wiemy, nawet najdroższe i najbardziej zaawansowane urządzenia elektryczne ulegają różnego rodzaju awariom. W większości przypadków sytuacja dotyczy ich niewłaściwego użytkowania, ale oczywiście nie jest to reguła, gdyż możemy trafić na wadliwy egzemplarz oraz niedopracowane podzespoły. Ponadto musimy się również liczyć z tym, że awarii ulegają także dyski twarde w naszym komputerze. Sprawa jest o tyle skomplikowana, gdyż jak wiadomo, dysk twardy ma za zadanie przechowywać ważne dla nas dane. Co zatem należy zrobić, jeżeli dojdzie do jego awarii. Otóż z pewnością należy się powstrzymać od różnego rodzaju działań na własną rękę, które mogą tylko i wyłącznie pogorszyć sytuacjom w żadnym wypadku nie należy instalować dostępnych w internecie programów, gdyż takie działanie może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia naszych danych. Oznacza to więc, że jeżeli spotkamy się z awarią naszego dysku, należy zgłosić się do profesjonalnej firmy odzyskujących dane z dysku. Cały ten proces jest niezwykle wymagający i wymaga sporego zaangażowania, dlatego też powinniśmy wybrać wysokiej jakości specjalistów, którzy bez problemu poradzą sobie z takim zadaniem. Nieumiejętne odzyskiwanie danych z dysku może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia, dlatego jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów, należy dokonać skrupulatnej selekcji, aby wybrać doświadczony i solidny zespół, który cieszy się pozytywnymi opiniami.